
Slovensko sa opäť ocitlo v centre vášnivej diskusie o medveďoch. Štát plánuje tohto roku zabiť až 350 medveďov, a to aj po tom, čo v minulom roku zahynulo rekordných 144 z týchto majestátnych zvierat. Tento krok ministerstva životného prostredia a zástupcov štátnej ochrany prírody vyvolal vlnu rozhorčenia a otázok. Je naozaj nutné, aby sme pokračovali v masívnom odstrele týchto zvierat? Pomôže to v skutočnosti znížiť počet útokov alebo len zhorší situáciu?
Príliš veľa streľby, príliš málo prevencie
Odstrel medveďov sa stal nástrojom riešenia problémov, ktoré sú možno viac spôsobené ľudskou činnosťou než premnožením medveďov. Štátni ochranári a odborníci na medvede upozorňujú, že počet ulovených zvierat nekoreluje s poklesom útokov. V roku 2023, keď bolo zabitých 144 medveďov, sa počet útokov na ľudí neznížil. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na masívny odstrel, mali by sme sa zamerať na prevenciu – lepšie zabezpečenie odpadkov, informovanie ľudí a správnu politiku v oblasti ochrany prírody.
Niektorí odborníci sa pýtajú, prečo sa vnadiská nachádzajú tak blízko ľudských obydlí. Má to svoj účel? Je možné, že niektoré z týchto návnad sú umiestnené zámerne, aby sa vytvoril dôvod na schválenie neprimeraného odstrelovania medveďov? Je to biznis pre niektorých poľovníkov, ktorí za jeden zásah dostanú niekoľko tisíc eur, a pre niekoho dokonca sen, ako sa postaviť pred divokého medveďa s puškou v ruke.
Medveď – pýcha našej divočiny
Medveď hnedý je symbolom našich lesov a hôr, pýcha slovenskej prírody. Je to nádherný a silný tvor, ktorý si zaslúži našu ochranu, nie zničenie. Jeho prítomnosť je nezameniteľná súčasť prírodného dedičstva, ktoré máme povinnosť zachovať pre budúce generácie tak, ako nám ho zanechali naši predkovia.
Aj keď rozumieme obavám, ktoré spôsobujú strety medzi ľuďmi a medveďmi, nevieme, či masový odstrel je skutočne riešením. Medveď nie je hrozba, ktorú treba zničiť, ale problém, ktorý si vyžaduje zodpovedný prístup. Sme to my, ľudia, ktorí sa čoraz viac nasúvame do oblastí, kde medvede žijú, a tým narúšame ich prirodzený priestor. Navyše sú problémom tisíce neregulovaných vnadísk, pričom väčšina z útokov sa odohrala práve v ich blízkosti.
Medvede nepatria do blízkosti ľudí, ale do divočiny – ktorú strácajú
Medveď hnedý je súčasťou našich hôr a lesov, a preto je našou povinnosťou postarať sa o jeho ochranu. Ak budeme pokračovať v neuváženom zabíjaní týchto zvierat, riskujeme, že sa naša krajina stane chudobnejšia o jednu z najimpozantnejších súčastí svojej prírody. Záleží nám na našich lesoch a prírode, alebo si želáme, aby sa naše hory zmenili na pusté krajiny bez medveďov?
Zdravý rozum a tradičné hodnoty na prvom mieste
Zastrelili sme najviac medveďov za posledných sto rokov, a stále nie je jasné, či tento krok v skutočnosti pomohol. Pýtajme sa, či je skutočne potrebné tak drasticky zasahovať do života týchto zvierat. Je dôležité nezabúdať na to, že zodpovednosť za naše rozhodnutia nesie každá generácia. Je čas na rozumné a vyvážené riešenia, ktoré nezahŕňajú len streľbu, ale aj preventívne opatrenia a ochranu divokej prírody.
Všetci vieme, že medveď hnedý nie je len nebezpečným predátorom, ale aj cenným a neodmysliteľným klenotom lesov našej domoviny. Dbajme na to, aby sme nielen chránili našu krajinu, ale aj zvieratá, ktoré v nej žijú, lebo divoká príroda je naším národným dedičstvom, ktoré nám patrí a o ktoré sa musíme starať.