Skip to content
Národný spravodaj

Národný spravodaj

Národne orientovaný spravodajský portál s dôrazom na tradičné hodnoty

festival-vychodna
Primary Menu
  • Domov
  • Zahraničie
  • Ekonomika
  • Kultúra
  • Šport
  • Domácnosť a záhrada
  • Domov
  • 2025
  • marec
  • Záhradkári pozor! Čo treba stihnúť v MARCI?
  • Domácnosť a záhrada
  • Domov
  • Príroda

Záhradkári pozor! Čo treba stihnúť v MARCI?

Magdaléna Podhorská 12. marca 2025
MPC113119_preview-2000-13aa5dca8aed42979c2db692e818073c

PRVÝ TÝŽDEŇ

Rez viniča

Rezať vinič by sme mali dokončiť približne do polovice marca, avšak závisí to od počasia. Po orezaní pripevníme zvyšné výhonky k oporám. Pri teplých dňoch okolo 10-15 °C vykonáme predjarný postrek proti plesňovým ochoreniam a škodcom, ktorí prezimovali (viď správa ÚKSÚP).

Pri vhodných podmienkach môžeme začať s vrúbľovaním čerešní, višní a ďalších kôstkovín. V prípade jadrovín počkáme na neskorší termín.

Parenisko

Na prípravu pareniska prinesieme záhradnú zem a izolujeme ho hnojom po stranách a zakrytím vrchu. Potom môžeme začať so sejby semien na zeleninové a kvetinové sadenice. Ak je pôda dobre pripravená, vysievame reďkovky, mrkvu, cibuľky na zeleninu a v skleníkoch aj skorý šalát.

Cibuľa

V tomto období pravidelne kontrolujeme cibuľovú sadbu. Dôležité je oddeliť začínajúce klíčky, ktoré zvyšujú vlhkosť v sadbe a môžu ju poškodiť. Cibuľu uchovávame v priedušných vreciach. Väčšie cibule sadíme oddelene a konzumujeme ich ako mladú zeleninu. Na výsadbu používame len zdravé a malé cibule.

Jahody

Pripravíme jamy na jarne výsadby a na podsadenie stromčekov. Po rozmrznutí pôdy môžeme zasadiť jahodové sadenice. Pre ich úspešný rast je potrebná dôkladná závlaha.

Začneme s rozmnožovaním muškátov, chryzantém a oleandrov cez odrezky.

DRUHÝ TÝŽDEŇ

Vinič

Predtým, než dreviny začnú pučať, je potrebné dokončiť ich zimný a predjarný rez. V tomto období môžeme začať s rezom kôstkových plodín. Broskyne, po reze v auguste, opäť prerežeme, aby sme zabezpečili kvalitnú úrodu. Nezabúdajme na ošetrenie väčších rán štepárskym voskom.

Kučeravosť

Tento týždeň je posledná šanca chrániť broskyne pred kučeravosťou listov. Po naliatí púčikov dažďová voda zmyje spóry huby, ktoré sa usadia na pučiacich listoch. Ochranu vykonáme chemickým postrekom meďnatými prostriedkami pred nalievaním púčikov. Po tomto termíne už neaplikujeme meďnaté ani sírne prípravky na stromy, ktoré začínajú pučať. (Pozri správu ÚKSÚP).

Za priaznivého počasia môžeme preštepovať kôstkoviny a neskôr aj jadroviny na koziu nôžku. Začiatočníkom odporúčame metódu štepenia za kôru neskôr, v apríli.

Vinič

Dokončíme rez viniča, aby sme zabránili slzeniu krov. Slziace viniče môžu spôsobiť, že púčiky nevyklíčia, čo by oslabilo rast kríkov. Slzenie viniča sa začína s oteplením pôdy.

Po reze okamžite odstránime všetky výhonky. Tieto odnesieme z vinohradu, rozdrvíme alebo aspoň zkompostujeme, prípadne zapracujeme do pôdy.

Reďkovky

Do skleníkov a parenísk, keď sa oteplí, vysievame reďkovky, petržlen, mrkvu, paštrnák, cibuľky na sadbu a strúčiky jarného cesnaku. Musíme dbať na to, aby mali rastlinky ochranu pred mrazom, správnu ventiláciu a dostatok vody. Hustý porast reďkovky pravidelne prerieďujeme. Keď je reďkovka vysiatá plytko a zriedka, dorastá rýchlejšie a má pekný tvar. Na okraje skleníkov môžeme vysadiť cibuľku na zeleno.

Trávnik

Na jar vyhrabeme trávniky od lístia a zimných nečistôt. Týmto spôsobom prevzdušníme pôdu a čiastočne odstránime mach.

Rýchlene cibuľoviny v interiéri po odkvitnutí presadíme do záhradky.

TRETÍ TÝŽDEŇ

Vinič

Po dokončení zimného orezania viniča je čas nainštalovať koly a napnúť drôty vo vinici. Začíname s viazaním kmienikov a ťažňov. Ideálnym materiálom na viazanie je PVC páska, ktorá je elastická a nepoškodzuje drevo viniča. Ťažne je najlepšie viazať v zamračených dňoch, pretože sa lepšie tvarujú. V slnečných podmienkach sa môžu ľahko poškodiť alebo zlomiť. Viazanie by sme mali ukončiť pred začiatkom pučania viniča.

V tomto období dopĺňame chýbajúce viniče a môžeme začať s výsadbou nových viníc. Nezabudnime na dostatočnú závlahu pre mladé rastliny.

Stromčeky

Ak boli stromčeky poškodené zvieratami, ako sú hraboše alebo zajace, môžeme ich ošetriť štepárskym voskom. Ak je kôra poškodená dookola, strom možno premostkovať alebo zrezať nad poškodenou časťou a na zvyšku vypestovať nový kmienik a korunku.

Ríbezle

Keď pôda dostatočne vyschne a nelepí sa, môžeme prejsť k výsadbe stromčekov, jahôd a drobného ovocia. Z kvalitných kríčkov ríbezlí môžeme rozmnožovať nové rastliny narezaním 15-20 cm dlhých odrezkov, ktoré zapichneme do pôdy, kde sa zakorenia.

Mrkva

Po dostatočnom vysušení pôdy začíname s výsevom mrkvy a petržlenu, ktoré patria medzi zeleniny s dlhším klíčením. Medzi tieto rastliny môžeme vysievať aj rýchlo klíčiacu zeleninu, ako sú reďkovky a šalát, ktoré neskôr odstránime alebo zjesť, ak vyrastú dostatočne veľké. Na výsadbu týchto semien musí byť pôda dobre pripravená. Neskôr vysádzame cibuľu a jarný cesnak, ako aj skorý šalát alebo kaleráb a kel.

Pažítka

Počas jari patrí medzi prvé práce v záhrade rozsádzanie trsov pažítky a ďalších aromatických byliniek.

Zo záhona trvaliek odstránime zimné krycie materiály, pričom ich ponecháme len na najchúlostivejších miestach. Po odstránení suchých častí rastlín pôdu prihnojíme a prevzdušníme.

ŠTVRTÝ TÝŽDEŇ

Ovocné stromčeky a kry

Po tom, ako pôda rozmrzne, môžeme zasadiť ovocné stromčeky a kríky. Po výsadbe nezabudneme na ich dostatočnú zálievku.

Hnojivo

Ak stav pôdy dovolí, je čas na prihnojenie. Výber a dávky hnojív závisia od toho, či sme pri výsadbe ovocných drevín použili zásoby fosforu a draslíka, ako aj od druhov hnojív aplikovaných na jeseň. Môžeme využiť kombinované hnojivo ako Slovcerit alebo NPK v dávkach 0,4-0,6 kg na 10 m². Na jahody a bobuľoviny je ideálne špeciálne hnojivo Fragarin. Hnojivo je vhodné zapracovať do pôdy. Ak sme predtým použili fosfor a draslík, teraz prihnojujeme len dusíkom vo forme liadkov (amónny liadok s vápencom) v dávkach 0,1-0,2 kg na 10 m². Pri prehnojení dusíkom buďme opatrní, najmä pri marhuliach. Jablone prihnojujeme dusíkom len v prípade, že prírastky jednoročných výhonkov sú menšie ako 0,3 m.

Reďkovka

V studených fóliovníkoch začíname s výsadbou predplodín. Zalievať je potrebné opatrne, pretože pôda má dostatok zimnej vlahy. Sadiť môžeme šalát, kaleráb, kel alebo vysievať reďkovky. Na konci mesiaca je čas na okopávanie plodín. Pri slnečnom počasí nezabudneme na vetranie fóliovníkov.

Marec je tiež ideálny čas na mechanickú ochranu proti škodcom a chorobám. Odstránime opadané lístie zo stromov, kríkov a jahôd, ktoré zakompostujeme spolu s vápnom.

Dôkladne prezrieme všetky kry ríbezlí a odstránime zväčšené púčiky napadnuté roztočom.

Vinič

Na jar sa sústredíme na ochranu viniča pred chorobami a škodcami. Vinič môže prezimovať roztočmi, ktoré spôsobujú kučeravosť a plstnatosť listov, a tiež húsenicami obaľovačov. Červené škvrny na jednoročnom dreve môžu naznačovať prítomnosť múčnatky. Po reze je vhodné aplikovať postrek sírnatými prípravkami alebo Oleoekaluxom. (Pozri správu ÚKSÚP).

Pór

Na hriadku vysievame pór riedko. Môžeme ho vysievať aj hustejšie na malú plochu a neskôr, keď dorastie do veľkosti tenkej tužky, ho presadiť na trvalé miesto. Riedka výsadba šetrí prácu s presádzaním, zatiaľ čo hustejšia na menšom priestore umožňuje efektívnejšiu produkciu.

Izbové kvety

Izbové kvety, ktoré prezimovali v pivnici, prenášame do teplejšej miestnosti a nezabudneme ich zalievať.

Continue Reading

Predchádzajúce: Kokaín, Moskva a politika: Kto je Róbert Juraj Paulinský?
Ďalšie: Slovenská národná galéria sa ZATVORILA pred umelcami: chaos namiesto dialógu!

Súvisiace články

Boris Susko
  • Domov
  • Korupcia

Korupcia, zrada a ministerské dotácie: Ako štát financuje projekt od odsúdeného za úplatky

Mária Kováčová 7. mája 2025
mrtve-duse
  • Domov
  • Korupcia

Podvody so „mŕtvymi dušami“: Mafiánska schéma v Michalovciach bez trestu!

Mária Kováčová 5. mája 2025
zahrada-maj-scaled
  • Domácnosť a záhrada
  • Domov

Nech nám Slovensko rozkvitne: na čo nezabudnúť v MÁJI

Magdaléna Podhorská 2. mája 2025

Najnovšie články

  • Korupcia, zrada a ministerské dotácie: Ako štát financuje projekt od odsúdeného za úplatky
  • Podvody so „mŕtvymi dušami“: Mafiánska schéma v Michalovciach bez trestu!
  • Nech nám Slovensko rozkvitne: na čo nezabudnúť v MÁJI
  • Škandál v Slovenskej národnej galérii: Americká výstava za 285-tisíc eur, UKRADNUTÁ z Čiech!
  • Ruská operná hviezda na pódiu SND. Za štvrť milióna. V čase vojny, v čase úpadku kultúry

Predpoveď počasia

Aby vám neušlo

Boris Susko
  • Domov
  • Korupcia

Korupcia, zrada a ministerské dotácie: Ako štát financuje projekt od odsúdeného za úplatky

Mária Kováčová 7. mája 2025
mrtve-duse
  • Domov
  • Korupcia

Podvody so „mŕtvymi dušami“: Mafiánska schéma v Michalovciach bez trestu!

Mária Kováčová 5. mája 2025
zahrada-maj-scaled
  • Domácnosť a záhrada
  • Domov

Nech nám Slovensko rozkvitne: na čo nezabudnúť v MÁJI

Magdaléna Podhorská 2. mája 2025
Untitled design(1)(1)
  • Domov
  • Konsolidácia
  • Kultúra

Škandál v Slovenskej národnej galérii: Americká výstava za 285-tisíc eur, UKRADNUTÁ z Čiech!

Magdaléna Podhorská 2. mája 2025
redakcia@narodnyspravodaj.eu