
Ak by na Slovensku fungoval register darov, politici by museli priznať, kto im financuje cesty či luxusné pobyty. Transparentnosť by odhalila aj pozadie sporného výletu šurianskych poslancov do Číny, ktorý im zaplatil investor Gotion InoBat Batteries (GIB).
Baterkáreň a zmena názoru poslancov
V Šuranoch plánuje čínsko-slovenská firma GIB postaviť továreň na batérie do elektromobilov. Obyvatelia sa obávajú ekologických rizík a požadujú riadne posúdenie vplyvov na životné prostredie (tzv. veľkú EIA). Investor sa ich snaží presvedčiť o bezpečnosti projektu.
V októbri 2023 preto GIB pozval štyroch mestských poslancov do Číny. Cestu organizoval štát na vládnom špeciáli, pričom náklady 150-tisíc eur hradil investor. Poslanci po návrate zo služobnej cesty odhlasovali zmeny umožňujúce výstavbu závodu. Medzi nimi aj Igor Bartovič, ktorý pôvodne hlasoval proti.
Nenáležitá výhoda?
Boris Taraj podal trestné oznámenie pre podozrenie z prijatia nenáležitej výhody. Podľa právnikov by mohlo ísť o tzv. prikrmovanie – trestný čin zavedený v roku 2021. Verejní činitelia nesmú prijímať výhody, na ktoré nemajú právny nárok, ak môžu ovplyvniť ich rozhodovanie.
Politici sa môžu zodpovednosti vyhnúť zápisom daru do registra. Lenže ten dodnes neexistuje, hoci zákon jeho vytvorenie predpokladá. Ministerstvo spravodlivosti sa od problému dištancuje a zodpovednosť hádže na predchádzajúce vlády.
Kto za to zodpovedá?
Bývalá ministerka Mária Kolíková tvrdí, že chýba jednoznačné poverenie, kto má register vytvoriť. Súčasná vláda však zatiaľ nepodnikla žiadne kroky na jeho zavedenie.
Bez registra darov nie je možné efektívne kontrolovať financovanie politikov. Otázkou zostáva, prečo vláda tento nástroj stále nezaviedla. Sledujeme ďalší vývoj tejto kauzy.